Anasayfa Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi

Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi

3 79761
Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi

Sibirya Kurdu dünyada en çok tercih edilen köpeklerden biridir. Peki neden? Eğer sizden, vahşi doğanın tüm ihtişamını ve büyüleyici güzelliğini kusursuz bir biçimde sergileyen bir köpek cinsinden bahsetmeniz istenseydi, muhtemelen hiç düşünmeden “Sibirya Kurdu” ya da “Husky”diye cevaplardınız.

Sibirya Kurtlarını herkes sever, çok az insan bu cinsin kalın tüylerine, kurda benzeyen yüzüne ve keskin bakışlarına bakıp “Hayır, güzel değil” diyebilir. Bu eşsiz cinsin zekâsı, gözlerinden ve evin her köşesini keşfetme çabasından anlaşılabilir. Sibirya Kurdunun nazik doğası, ailenin sevilen üyelerinden, kendi bölgesine giren yabancılara kadar herkese karşı sevecen yaklaşımından görülebilir.

Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya Kurdu, iyi bir aile köpeği olmasını gerektiren tüm niteliklere sahip, orta büyüklükteki oldukça çalışkan bir köpek cinsidir. Genel bakımı oldukça kolaydır, tek ihtiyacı olan tüylerinin düzenli şeklide taranmasıdır. Bu ırk yaygın bir şekilde grup psikolojisiyle bilinir ve bu durum bu cins köpeklerin, çocuklardan diğer köpeklere kadar yaygın bir yelpazeyle son derece iyi geçinmesini beraberinde getirir (özellikle iyi sosyalleştirildiklerinde ve eğitildiklerinde).

Tüm bunlarla birlikte, bu köpek cinsi köpek beslemeye yeni başlayanlar ya da kendilerini biraz ürkek görenler için uygun bir cins değildir.  Sibirya Kurdu çok zeki ve oldukça inatçı bir köpek ırkıdır. Onları sıkı bir eğitimden geçirebilecek ve kurallara bağlı hâle getirebilecek kararlı sahiplere ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, kural bozucular olarak bilindikleri için son derece sabırlı sahiplere ihtiyaçları vardır, çünkü daha fazla kural demek daha çok kural bozmak demektir. Uygun bir sosyalleşme ve Husky eğitimi, minik Husky yavruları için mutlak zorunluluklardır.

Sibirya Husky’leri, uygun egzersizler uygulanarak apartmanlarda da yetiştirilebilmekle birlikte, korkuluklarla çevrili bir özel alanlarının olabileceği müstakil evlerde çok daha sağlıklı büyürler. Genellikle bir fırsatını bulduklarında sık sık evlerden kaçmaları ve yürüyüş mesafesinde gezinmeleriyle meşhurdurlar. Bu nedenle, sürekli olarak tedbirli davranmak çok önemlidir. Kaçabilecekleri bir alanda yalnız bırakılamazlar ve dışarıdayken tasmasız olarak dolaştırılması uygun değildir.

Sibirya Kurdu Bakımı

Her köpeğin bakımının aynı şekilde yapıldığına inanıyorsanız, yeni köpeğinizi eve getirdiğinizde oldukça şaşıracaksınız, özellikle de daha önce hiç deneyiminizin olmadığı bir cins köpekse… Tüm köpek ırkları birbirinden farklıdır. Çok farklı mizaçları vardır, farklı ihtiyaçlara ve farklı sorunlara sahiptirler, bu yüzden bakımlarının da farklı olabileceği ihtimali çok şaşırtıcı olmamalıdır.

Sibirya Kurdu, cesaretten yoksun kişiler için uygun bir cins değildir. Eğer çok az bir bakıma ihtiyacı olan nispeten kolay bir ırk arıyorsanız, Sibirya Kurdu sizin için yanlış tercih demektir.

Bu cinsin asıl bakımını geldiğimizde, aslına bakarsanız oldukça basittir. Sibirya Kurtları çok temiz bir ırk olarak kabul edilir ve söz konusu temizlik olduğunda Sibirya Kurtları kedi gibidir. Genellikle, bir Sibirya Kurdu yılda bir kere banyo yaptırmayla yıl boyu oldukça temiz kalabilir. Yılın geri kalanı boyunca kendi kendilerini temizlerler ve eğer bir kuru şampuan kullanıyorsanız, göreceksiniz ki köpeğinizin tüylerindeki kokuyla ve kirle ilgili çok küçük sorunlar yaşayacaksınız.

Sibirya Kurtları, çift katmanlı tüylere sahip olduklarından, genellikle haftada bir kez olmak üzere, düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Özellikle tüy dökme dönemi boyunca -eğer çok sıcak iklimlerde yaşamıyorsanız yılda iki kez görülür- bu taramaların, tüy sorununu en aza indirmek için günde bir kere yapılması oldukça önemlidir.

Köpeğinizin bakımının geri kalan detayları bilinen bakım uygulamalarıdır ve tüm köpek cinsleriyle ortaklık gösterir. Tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir, bu da genellikle haftada bir ya da iki kez demektir. Sibirya Kurdu çok hareketli bir köpek cinsi olduğundan, ayakları onun için çok önemlidir ve genellikle ayaklarının sağlıklı durumda olduğunda emin olmanız gerektiği vurgulanır. Tüyler kesilmelidir, tırnaklar herhangi çatlamamaları ve yara-bere gibi bir soruna yol açmaması için kısaltılmalıdır. Kulaklar, pamuk ya da nemli bez yardımıyla düzenli olarak temizlenmelidir. Köpeğinizin kulağına zarar verebileceğinden sakın kulak kanallarına herhangi bir şey sokmaya çalışmayın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sibirya Kurtları apartman hayatı için çok da uygun köpekler değildirler. Elbette bu, onların bir apartman dairesinde yaşayamayacakları anlamına gelmez, ancak son derece enerjik hayvanlar oldukları için, apartman hayatına çok da elverişli değillerdir. Apartmanda yaşayan bir Sibirya Kurdunun fazla enerjisini yakabilmesi için günde iki kez uzun yürüyüşe çıkması gerekir.

Sibirya Kurdunuzun her gün ortalama 30 ilâ 60 dakika arasında egzersiz yapması, fiziksel ve psikolojik gelişimi açısından çok önemlidir. Son derece çalışkan bir ırk olduğundan, hareketli olmaktan yakınmaz. Köpeğinizle yapacağınız tempolu koşular (jogging) köpeğinizin sizinle mutlu olduğundan ve yeterli oranda egzersiz yaptığından emin olmanın en mükemmel yoludur.

İnsanların büyük çoğunluğu, daha evcimen köpek cinslerini tercih ederler ve Sibirya Kurtlarını pek bu şekilde tanımlayamayız. Dışarıda olmaya bayılırlar ve dışarısını seven bir köpek olarak yetiştirilmek isterler, yine de şunu belirtmeden geçmeyelim ki hem sosyalleşmeleri hem de kendilerini daha iyi hissetmeleri için, insanlarla çok büyük etkileşim içinde olmalıdırlar. Husky’ler, uzun süre yalnız ve insanlardan uzak bırakıldıklarında “terkedilme korkusu” yaşamaya eğilimli olabilirler.

Son olarak, Sibirya Kurtları çok geveze köpeklerdir. Genellikle, gerçek anlamda havlamazlar ve bu durum özellikle köpek sahibi olmada muhteşem bir ayrıcalıktır, ancak ulumaya bayılırlar! Bu durum sadece diğer insanların sesten rahatsız olabilecekleri bir alanda yaşıyorsanız ciddi bir sorun olur.

Sibirya Kurdu Eğitimi

Bir Sibirya Kurdu beslemeye başlamadan önce, bir köpek sahibi ve eğitmen olarak kendi becerilerinizin neler olduğunu belirlemeniz gerekir. Eğer evde sizin değil de köpeğinizin sözünün geçeceğini ve pek dayanıklı bir eğitmen olmadığınızı düşünüyorsanız, size şiddetle Sibirya Kurdu sahibi olmaktan vazgeçmenizi tavsiye ederim, özellikle de ilk defa köpek besliyorsunuz.

Sibirya Kurtları iradeleri son derece güçlü köpeklerdir. İnatçıdırlar, diğer yandan da oldukça zekidirler, işin kötü yanı ise bu zekâlarını eğitmenlerine karşı kullanabilirler. Sınırları sürekli test etmeye meraklı bir ırk olarak bilinirler. Bu şu anlama gelir ki sürekli otoritenizi, evin kurallarını test etmeye ve evden kaçılabilecek uygun yerleri keşfetmeye kalkacaklardır. Eğitmeninin davranışlarında ya da koyduğu kurallarda ortaya çıkabilecek herhangi bir esnekliği sürekli kollarlar, çünkü eğitmende esneklik demek aslında kırılmaması gereken kurallar da dâhil olmak üzere her şeyde esneklik demektir.

Sibirya Kurdunuzu eğitirken, “alpha” (lider) olmanız son derece önemlidir. Birçok eğitmenin Alpha eğitimi konusunda benimle hemfikir olmadığını biliyorum, ama bana güvenin, eğer Husky’nin eve geldiği anda dizginleri ele almazsanız, minik yavrunuz derhâl “alpha” rolünü üstlenmeye çalışacaktır. Eğer “alpha” terimini kullanmayı pek sevmeyenlerdenseniz, bunun yerine “kararlı, adil ve her zaman tutarlı liderlik” diyebilirsiniz.

Sibirya Kurtları sürü köpekleridir; bu onların hayatında yavruluk dönemlerinden itibaren bir hiyerarşi sistemi olduğu anlamına gelir. Sürü içinde daha güçlü olan “karakterler” sürünün yönetimini ele alırlar ve bu yüzden en güçlü “karakter” olarak bu rolü sizin üstlenmeniz oldukça önemlidir. Sizden sonra eşiniz, ondan sonra çocuklarınız ve grubun en sonunda ise köpeğiniz yer alır. Herkes için sorun yaratacağından, Sibirya Kurdunuzun bu hiyerarşi sisteminde üst basamaklara tırmanmaya çalışmasına asal izin vermemelisiniz.

Bir diğer Sibirya KurduKöpek eğitimi tekniğine değinmeden önce, “alpha” olmak kesinlikle köpeğinize zarar verebileceğiniz anlamına gelmez. Hiç de tehditkâr ve saldırgan olmayan yollarla da lider olmayı başarabilirsiniz.

Kurallara Bağlı Kalın

Her şeyden önce kurallara bağlı kalın. Baskın ve güçlü bir mizaca sahip bir köpeğe, mobilyalarınıza çıkma ve sizinle aynı yatakta yatma iznini asla vermemelisiniz. Ayrıca, sadece siz yemeğinizi bitirdikten sonra mamasını yemelidir ve mamayı kesinlikle sizin yediğiniz tabağın benzerinden yememeli ya da kendi mamasını kendisi bulmaya çalışmamalıdır.

Sibirya Kurdunuzun öğününü asla aksatmayın ve mamasını yedikten sonra mama kabını mutlaka önünden alın, asla ona serbest beslenme izni vermemelisiniz, böylece alpha (lider) pozisyonunuzu daha etkin bir biçimde uygulamış olursunuz.

Henüz bir yavruyken, kendi mama kabından elinizle beslemeye başlayın. Yani, onun kabından bir avuç köpek maması almalı ve mamayı elinizden yemesini sağlamalısınız. Ev halkınızın tümünün böyle yapmasını sağlayın, çünkü bu şekilde minik köpeğiniz herkesin onun kabına dokunabilme iznine sahip olduğunu anlayacaktır. Bu yöntemle, örneğin evinize misafir olarak gelen küçük bir çocuğun köpeğiniz mamasını yerken yanlışlıkla onun mama kabına dokunduğunda meydana gelebilecek birçok sorunu da engellemiş olursunuz. Köpeğiniz, mama kabına dokunulmasının çok da büyük bir problem olmadığını hissedecek ve minik misafirinize saldırmaktansa elini yalayacaktır.

Bir kere kendinizi “alpha” pozisyonuna yerleştirdikten sonra, konumunuzu kaybetmemeye çalışın. Zaman zaman Sibirya Kurdunuzun otoritenizi test etmeye kalkacağına şahit olacaksınız, ancak siz otoritenizi sağlam bir şekilde korursanız, bu süreçleri hızla geçecektir.

Sibirya Kurdu yavrusu yeterli oranda sosyalleştiğinden emin olmalısınız. Bir sürü ırkı olduğu için, diğer köpekler de dâhil olmak üzere çevresindeki herkesle yakınlaşma içine girmeye eğilimlidirler. Son derece şefkatli olduklarından mümkün olan en iyi koruma köpeği değillerdir, ancak çocuklarla inanılmaz bir uyuma sahiptirler.

BENZER YAZILAR

Evcil Köpek Satışı

0 1548

French Bulldog Köpek Eğitimi

0 1638

3 Yorumlar

  1. Husky ler sahibini korurmu sahibini severmi düşkünmüdür sahibine ve guclumudur bizi koruyabilirmi lütfen en kisa zamanda cvp verin lütfen ve sahibinin ailesini severmi bekcilik yaparlarmi lütfen en kisa zamanda cvp verin

Yorum Yapın.