Anasayfa Shetland Çoban Köpeği Rehberi

Shetland Çoban Köpeği Rehberi

0 445

Shetland Çoban Köpeği Genel Özellikleri

Shetland çoban köpeği cinsleri genel olarak uysal köpek cinslerinden biridir. Ancak bu durum tamamen eğitilme durumlarına bağlıdır. Shetland cinsi köpekler yavruyken uysal ve profesyonel bir şekilde köpek eğitimi görürse yetişkin oldukları zamanda uysal olmaya devam eder. Genel olarak çocuklarla da oldukça iyi ve sabırlı bir cinstir. Shetland çoban köpeklerinin çok fazla tercih edilmesinin nedeni ise, ılıman iklimlere uygun yetiştirilmesinden kaynaklıdır. Bu cins köpekler ev ortamında beslenmesi daha uygundur.

köpek eğitimi

Shetland Çoban Köpeği Evde Beslenir Mi?

Bahçede ya da dışarıda beslenebilecek bir cins değildir. Sahiplerine çok fazla düşkün olmasından dolayı da sahiplerinden uzak kalamazlar. Böyle bir durumda huysuzluk gösterebilir ve dikkat çekmek için hiperaktif hareketler sergileyebilirler. Shetland çoban köpeği cinsleri hem sadık olması hem de evcil olması açısından oldukça dikkat çekici ırklardır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise, bakımlarıdır.
Bu ırkların bakımı oldukça zor ve tecrübe istemektedir. Shetland çoban köpeği oldukça zeki ve anlayışlı bir ırktır. Liderlik konusunda üstünlük gösterebileceğinden dolayı eğitimleri küçük yaşlarda verilmelidir. Ayrıca, köpek hakkında bilgisi olmayan kişiler bu ırkları eğitmekte zorluk çekebilirler. Karakterlerine ve kişiliklerine bağlı olarak eğitimlerinin verilmesi köpeğin sıkılmaması adına önemli bir detaydır.

köpek eğitimi

Shetland Çoban Köpeği Sadık Mı?

Shetland çoban köpeği ailesine bağlı ve düşkündür. Özellikle de liderlerine karşı oldukça uysal ve sadık canlılardır. Yabancı insanlara yaklaşımında biraz dikkat edilmesi gerekir. Tanımadığı insanlara tepki verebilir ve havlayabilirler. Bu nedenle de yavruyken sosyalleştirilmesi köpeğin diğer insanlara karşı yaklaşımı açısından önemli noktalardır. Fakat genel anlamda insanlara karşı oldukça sevgi dolu ve sevecen ırklardır. Shetland çoban köpeğine eğitim verecekseniz, mutlaka ev ortamında olması köpeğin çekinmemesi açısından yararlı olacaktır.

köpek eğitimi

Shetland Çoban Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

Shetland çoban köpeği cinsleri dış görünüş açısından oldukça sevimli ve güzel canlılardır. Boyları büyük olmasına rağmen tüylerinin fazla olması sayesinde son derecede hafif ve zarif görünüme sahiptirler. Yumuşak ve sık tüyleri vardır. Dışındaki ve bacak kısmındaki tüyler oldukça gürdür. Bu nedenle de shetland çoban köpeğinin bakımları düzgün yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, badem ve kahve tonlarında gözleri vardır. Burun yapısıyla kafatası birbirine paralel olacak şekilde bağlıdır. Burunları kuvvetlidir. Bu sayede çok uzaktaki kokuları bile anında alabilir ve içgüdüsel olarak tepki verebilirler. Dış görünüşünün ciddi olmasından dolayı sürekli olarak bir şeyleri sorgulama gibi yapıları vardır.

Kulak yapıları oldukça küçük ve kıvrık şekilde durmaktadır. Shetland çoban köpekleri zıplamaları ile ünlü köpeklerdir. Bu ırklar dış görünüşleriyle de huysal yapıları vardır. Diğer ırklar ile anlaşabilmeleri için yavruyken sosyalleştirilmesi ve eğitilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde diğer ırklara tepkiler verebilir ve kendilerini somutlayabilirler. Bu durumda da ileri ki yaşlarda sorun yaratabilir. Korkmaması, özgüvene sahip olması ve cesaretli olması açısından sosyal olmalıdırlar.

Shetland Çoban Köpeği Bakımı Nasıl?

Shetland çoban köpekleri hakkında en önemli noktalardan biri bakımlarıdır. Çünkü fiziksel olarak oldukça uzun ve gür tüylere sahiptirler. Tüylerine özenli ve detaylı bir şekilde bakımları yapılmalıdır. Aksi taktirde sürekli olarak tüy dökebilir ve tüyleri karışabilir. Shetland çoban köpeklerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bu işlemler her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Bakımlarında uzun ince taraklar kullanılmasına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak; bacaklarına kadar ince taraklar ile taranması gerekmektedir. Shetland çoban köpekleri ayda sadece 1 kez yıkanmalıdır.
Sürekli olarak yıkamak hem kötü kokmasına hem de hastalıkların oluşmasına sebep olur. Onlar için özel olarak üretilen şampuanlar bulunmaktadır. Başka şampuan kullanılırsa köpeğin tüylerine zarar verebilir ve kırılmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra, shetland çoban köpekleri karakterleri gereği temizliğine önem vermektedirler. Pis alanlarda yaşayamazlar. İleri ki yaşlarında bir takım hastalıklara yakalanmamaları için tüm aşıları eksiksiz yaptırılmalıdır. Tüyleri uzun olması ve gür olmasından dolayı pire ve kene gibi böceklerin yapışması daha kolaydır.
Bu sebepten dolayı dışarıdan geldikleri zaman tüyleri ve kulak arkaları kontrol edilmelidir. Pire tozu ya da pire tasmalarının kullanılması köpeğin sağlığı açısından önemlidir. Toplam ömürleri 12 ile 15 yıl arasındandır. Güzel ve düzgün bakıldıkları zaman daha fazla yaşayabilirler. Yemek konusunda da oldukça seçici canlılardır. Kesinlikle tavuk ve et gibi yemekler verilmemelidir. Onlar için özel olarak üretilen kuru mamalar bulunmaktadır. Böylelikle ağız kokusu gibi problemlerinde önüne geçilecektir.

Shetland Çoban Köpeği Eğitimi Nasıl Olmalı?

Shetland çoban köpekleri eğitim konusunda oldukça başarılıdırlar. İnatçı gibi yapıları olmamasıyla da kolayca öğrenirler ve itaat ederler. Ancak yavruyken eğitimleri sürdürülmeli ve profesyonel eğitmenlerin eğitmesi gerekir. Yapılacak en ufak hata geri dönüşü olmayan yollara sokabilir. Bu ırkları ev içerisinde kolayca eğitebilirsiniz. Eğitim boyunca çok üstüne gidilmemeli ve huysuzlaştıkları zaman devam edilmemelidir. İlk kural ve ilk koşul ‘HAYIR’ lafının öğretilmesidir.

Yaptıkları hatalarda hayır diyebilirsiniz. Bu sayende yaptıkları hataları kendileri anlayacak ve çözecektir. Temel itaatler ile başlanmalıdır. Otur, kalk ve yat gibi emir kiplerini öğretirken ödül mama kullanılması köpeğin daha kolay öğrenmesi için önemlidir. Shetland çoban köpeklerine sadece 1-2 saat eğitimleri verilmelidir. Aksi durumda sıkılabilirler ve itaatleri yerine getirmeyebilirler.

Shetland Çoban Köpeğinin Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Shetland çoban köpekleri ailesine ve sevdiklerine karşı son derecede düşkündürler. Uzun süre kesinlikle yalnız kalamazlar. Bahçe ve balkon gibi alanlarda da sıkılabilirler. Bu ırklara en uygun yaşam ortamı evdir. Sevdikleriyle ve ailesiyle aynı ortamda yaşamlarını sürdürmeleri köpeğin gelişimi ve mutlu olması açısından önemli olmaktadır.
Eğitimleri küçük yaşlarda verildiği sürece tuvaletlerini ev içerisine yapmazlar. Titiz olmaları sayesinde ev içerisinde rahatlıkla kalabilir ve şımarık hareketler sergilemezler. Ancak ev içerisinde bakılacaksa, uzun süre yalnız bırakılmaması tavsiye edilmektedir. Uzun süre yalnız kalırlarsa dikkat çekmek için evi dağıtabilirler.

Shetland Çoban Köpeğinin Egzersiz İhtiyaçları

Shetland çoban köpekleri karakter gereği hareketli ve enerjileri oldukça yüksektir. Bu sebeple egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Egzersiz ihtiyaçlarını gidermek için 1-2 saatinizi köpeğe ayırmanız yeterlidir. Sahipleriyle top oynamaktan ve koşmaktan son derecede hoşlanırlar. Enerjilerini atabilmeleri için oyunlar oynayabilir ve spor yaptırabilirsiniz. Eğer enerjilerini atamazlarsa ev içerisinde sürekli olarak havlayabilirler ve evi dağıtabilirler.
Bu sebeple köpeğin ihtiyaçları gün içerisinde karşılanmalıdır. Shetland çoban köpeklerini bahçede ya da oyun parkı alanlarında vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle enerjilerini atabilirler. Hareketli ve hiperaktif ırklar olmasından dolayı günlük ihtiyaçları kesinlikle aksatılmamalıdır. Eve geldikleri zamanda tüyleri temizlenmelidir.

Shetland Çoban Köpeği Genel Özellikleri ve Kökeni

Shetland çoban köpeği ırkları oldukça heyecanlı, tanımadıklarına kuşkulu ve duygusal köpek cinsleridir. Bazı durumlarda ve sinirlendikleri zaman inatçı tavırlar sergileyebilirler. Ayrıca, küsme gibi olumsuz yanları da bulunmaktadır. Bu nedenle shetland çoban köpeklerine yaklaşımız ve sergilediğiniz tavırlar oldukça önemlidir. Her şeyden önce son derecede zeki ve anlayışlı ırklardır.

Büyük sığırları ve koyunları yönetebilecek cesarete sahiptirler. Güzelliği ve sevimliliği sayesinde en fazla dikkat çeken ırkların başında gelmektedir. Bu ırklar collie ırklarından gelmiştir. Bu ırklar yaklaşık 1700-1800’lerde gelişmeye başlamışlardır. İlk olarak İskoçya’da keşfedilmiştir. Shetland çoban köpeği insanlarla yaşamlarını kolayca sürdürebilirler. Onlara uygun yaşam ortamları ayarlayarak bakmanız köpeğin gelişimi için önemli noktalardır.

Shetland Çoban Köpeği Videolarını https://goo.gl/66MEUK linkten izleyebilirsiniz.

Kaynak: wikipedia.org/wiki/Shetland_Sheepdog

Yorum Yok

Yorum Yapın.