Anasayfa Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlaması

Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlaması

0 26925
insanların üzerine atlama

Köpeklerin insanlar üzerine atlaması can sıkıcı, huzursuz eden bir alışkanlıktır ve iki taraf içinde kötü bir tehlikedir.

Yavru köpeklerde sevimli bir alışkanlık olan ve sıkça artan bu alışkanlık büyük bir sorun haline gelebilir ve düzeltmesi çok zor olabilir.

Eğer köpeğinizin üzerinize zıplamasına dayanamıyorsanız birde evinize gelen misafirlerin ne düşündüğünü tahmin edin ?

Köpeğiniz her yerde her zaman , size , eve gelen misafirlerinize veya siz yeni bir elbise giydiğiniz zaman atlar ve bu gerçekten rahatsız edici bir durumdur.

Köpeğinizle karşılaşan herhangi birisi çocuk veya büyük bir kişi köpeğinizin boyutuna bağlı olarak köpeğinizin atlamasıyla, çocuğa ciddi zararlar verebilir.

Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlaması

Köpekler neden insanların üzerine atlarlar ?

  1. Sizi görünce mutlu olduğunu göstermek için.
  2. Köpeğiniz dikkat çekmek istiyor olabilir ve önceden üzerinize atladığında ödüllendirilmiş olabilir.
  3. Sizin veya misafirlerinizin üzerinde üstünlük iddia etmek için olabilir. Bu nadir görülen bir durumdur ama olabilir.

Köpek Davranış Sorunlarının Düzeltilmesi İçin Genel İpuçları – Üste Zıplama

Köpeğinizin yukarı zıplamayı ‘uygunsuz’ bir davranış olduğunu anlamadığını aklınızdan çıkarmayın. Köpeğinizle açık bir iletişim kurmak size bağlıdır.

  • Mümkün olduğunca erken başlayın. Çünkü köpeklerin bu alışkanlıkları kökleştikten sonra düzeltmesi çok daha zor olmaktadır.
  • Köpeğiniz üzerinize atlayınca cezalandırmak ve köpeğe vurmak hiç mantıklı değildir ve hiçbir etki yapmaz. Hedefiniz ve köpeğinizin üzerinize atlamasını durdurmak için en iyi şansınız köpeğinizle açıkça iletişim kurarak bu hareketin kabul edilemez bir davranış olduğunu göstermektir.
  • Üstünüze atlayan köpeğinizi asla ödüllendirmeyin onlara dikkat çeken bir davranış vermeyin onlar bunun arayışındalar.Ödüllendirilmiş davranış desteklenmiş olacaktır ve bu davranış daha yaygın hale gelecektir.
  • Her koşulda köpeğinize tutarlı bir mesaj sergilemek zorundasınız. Köpeğiniz için ve bütün karışıklığı ortadan kaldırmak için basit bir şekilde yapmalısınız. Bu köpeğinizle temas eden herkesin bu mesajı desteklemiş olması anlamına gelmektedir.
  • Köpeğiniz üzerinize atladığında ona sarılıp kucaklaşıp ilgi gösterdikten sonra evinize gelen birisinin üzerine atladığında ona bağırmanızın hiçbir yararı olmayacaktır. Çünkü aynı ilgiyi karşı taraftan da bekleyecektir.
  • Sakın köpeğinizin durumunu düzeltmeyi bırakmayın çünkü davranışlarında azalmayı göreceksiniz.

Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlaması

Atlama ile ilgili sorununuzun hangi aşamada olduğuna bağlı olarak, ufak hileler yaparak birkaç eğitim tekniği bulacaksınız. Bunun sonucunda birkaç gün içinde bazı olumlu sonuçları göreceksiniz. Köpek atlamasıyla ilgili başarıyla uyguladığım bazı favori yöntemlerim şunlardır;

Köpeğinizin başlamaya hazır olduğunu görünce, vücudunuzu ondan uzağa döndürün, Bu köpeğinizin sizi özlemesini sağlayacak ya da en azından onu amacından caydıracaktır. Bu işlem esnasında köpeğinizle asla göz temasında bulunmayın ve hiç bir şey söylemeyin. Köpeğinizi göz ardı edin ve üstünüze zıpladığında sizden hiç bir şey alamayacağını açıkça belli edin.Köpeğiniz sakinleşip üstünüze atlamayı kestiği zaman onunla temasa geçin. Onun seviyesine doğru alçalın ve güzelce kulağının arkasını kaşıyın. Eğer bu yöntemde istikrarlı ve sürekli olursanız köpeğiniz yakın bir zaman da dört ayak üzerinde olmanın daha iyi bir alternatif olduğunu öğrenecektir.

Bir sonraki yöntem ise benim köpeğim üzerinde uyguladığım yöntemdir.Köpeğinizin kolay heyecanlandığı ve atlamaya eğilimli olduğu durumlardaona yapacağı başka bir şey verin. Ben köpeğime otur komutunu veriyorum. Bu bazen “alternatif davranış eğitimi” olarak adlandırılır. Köpeğim etrafta çılgın gibi zıplamak yerine dikkatle beni takip ediyor.(ki bunun için onu ödüllendiriyorum. ) işte bu benim köpeğimi eğitirken izlediğim yöntemdir.

Diğer bir yöntem

Not: Bu tekniği kesinlikle tavsiye etmiyorum.Bir çok köpek eğitmeninin köpeklerin atlamasını önlemek için dikenli zincir eğitim tasması ya da sivri uçlu tasma da diyebilirsiniz bu tasmayla kullandığı yöntemi de deneyebilirsiniz. Bu teknik Alman Çoban ve Rottweiler gibi büyük, güçlü iradeli ırklar için en uygun olanıdır.Köpeklere itaat eğitimi verilirken kullanılan bir tasmadır, eğer eğitim vermeyecekseniz tasmanın dikenli kısmını dışarıya doğru getirmeye özen gösterin, eğitim vereceğiniz zaman ise dikenli kısmı içeriye dönük olmalıdır.Bu tasmayı köpeğinize doğru bir şekilde takın köpeğinize zarar vermeyecek ve boğmayacak şekilde zincir baklalarını ayarlayın ve tasmayı takın, tasmanın kayışını kısa tutun.

Köpeğiniz üzerinize atladığında kayışın üzerinden aşağıya doğru kısa bir şekilde tasmayı çekin.Bunu yapınca tasma sıkılaşır ve köpeğinize hafif sivri uçları değer ve köpeğinizin üzerinde negatif bir etki oluşturur.Tasmayı 1-2 saniye daha çekin ama asla köpeğinize zarar vermeyin bunu yaparken. Eğer sivri uçlu tasmayı doğru şekilde kullanırsanız köpeğinizin boynunda iz bırakmayacaktır. Bu tatsız deneyim ile de köpeğiniz insanların üzerine atlamamayı kısa bir süre içinde öğrenecektir. Bu yöntemin en uç nokta olduğunu düşünüyorum ve bence köpek atlamasını engellemek için son çare olarak kullanılmalıdır ve yanlış şekilde kullanılması köpeğinizin derisine zarar verebilir.

Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlaması

Dikenli Zincir Köpek Eğitim Tasması (Deneyimli birisi olmadan kesinlikle denemeyim!!!)

BENZER YAZILAR

Yorum Yok

Yorum Yapın.