Temel İtaat Eğitimi

Temel İtaat Eğitiminin Amacı Nedir?

Ben ve bir çok köpek sahibine göre temel itaat eğitimi, köpek ve sahibi ilişkisinde çok önemli bir bileşendir. Peki nedir bu temel itaat eğitimi ve ne işe yarar?

Bir köpeğe, itaat eğitimi bir çok farklı yöntem (Dog whispering, clicker, ödüllendirme vb.) ile verilebilir. Hangi eğitim tekniğini seçerseniz seçin ya da köpeğinizi hangi eğitim merkezine gönderirseniz gönderin, uygun itaat eğitimini köpeğinize verebilmeniz için aşağıdaki maddelere önem vermeniz gerekmektedir.

 1. Köpeğinizle aranızda yakın, sağlıklı ve kendinize has bir bağ kurmaya veya bu bağı güçlendirmeye çalışın.
 2. Köpeğinizle aranızdaki ilişkide kesin olarak bazı sınırlar belirleyin.
 3. Temel itaat eğitimi köpeğinizi eğiten bazı sınırlandırmalara boyun eğmesini sağlar. Ancak bu şekilde toplumun bir parçası olabilirler.
 4. Oluşturulan bu altyapı sayesinde köpeğinizde ortaya çıkabilecek davranış sorunlarını da engellemiş olursunuz.

Temel İtaat Eğiminin Faydaları

Köpeğinizle mutlu ve eğlenceli bir hayat yaşamak istiyorsanız, temel itaat eğitimi kesinlikle kaçınılmaz bir şeydir. Neden mi?

 • İtaat eğitimi ile köpeğinizin ve kendi hayatınızı kolaylaştırıp, oluşabilecek karışıklıkları engellemiş olursunuz. Köpeğiniz artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilecek ve kendi yerini öğrenecektir.
 • Eğitim, sizin köpeğiniz için kesinlikle çok eğlenceli bir şeydir. İki tarafta bu durumdan ödülünü alacaktır.
 • Güvenilir, rahat ve mutlu bir köpeğiniz olacak ve onu istediğiniz her yere hiç korkmadan götürebileceksiniz.
 • Köpeğiniz sizin komutlarınızı dinlediğinde, köpeğiniz daha güvende olacaktır. Çünkü kendisine zarar verebileceği bir durumda siz onu sadece seslenerek durdurabileceksiniz.
 • Aranızda çift taraflı güven ve mutluluk bağı oluşacaktır. Köpeğiniz kendisinden beklenenleri bilecek ve ona göre davranacaktır.
 • Köpeğinizi evin içinde ve dışarıda çok rahat bir şekilde serbest bırakabileceksiniz.
 • Köpeğiniz sizin liderliğinizi kabul edecek ve sizin komutlarına uyacaktır.

 Temel İtaat Eğitimi Verilmezse Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

 • Ne yazık ki, eğitilmemiş köpeklerin sonu çoğunlukla hayvan barınakları oluyor. Zavallı köpekler, sahipleri onlarla başa çıkamayınca malesef kendilerini barınaklarda buluyorlar.
 • Eğitilmemiş köpekler, evdeki yetişkin ve çocuklar için tehlikeli olabilirler. Böyle köpeklerde bir çok davranış problemi görülebilir ve bu da sizi hatta komşularınızı  çok zor durumlara sokabilir.
 • Köpeğiniz sokakta yürürken, etraftaki insanlar ve diğer hayvanlar için tehlike oluşturabilir.
 • Eğitilmemiş köpekler sizin liderliğinizi kabul etmeyebilir ve bu da başınıza bir çok sorun açabilir.
 • Köpeğiniz sürekli azar işitecek ve dışlanacaktır. Bu şekilde köpeğinizin ailenizle birlikte yaşamasına imkan yoktur.

 Etkili Temel İtaat Eğitimi Prensipleri

Aşağıdaki tablodan temel itaat eğitimi komutları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Burada sadece genel prensiplerden bahsedeceğim.

 • Köpeğinizi istediğiniz bir şeyi yaptığında uygun bir övgü veya ödül ile ödüllendirilmeli; istemediğiniz bir şeyi yaptığında ise uygun bir ceza ile cezalandırmalısınız. Burada en önemli kısım bu ödül ya da cezanın zamanlamasıdır.
 • Köpeğinizden komutları hemen öğrenmesini bekleyemezsiniz. Ona zaman verin ve kesinlikle sürekli tekrar yapın. Yaptığınız şeye inanın ve ona bağlı kalın.
 • Her zaman tutalı olmak bütün köpek sahipleri açısından eğitimi kolaylaştırır. Köpeğinize karar vermesi için bir şans tanıyın ve ona hangi kararın doğru hangisinin yanlış olduğunu açıkça belirtin.
 • Köpeğinizi asla gereksiz yere  ödüllendirmeyin ya da cezalandırmayın.
 • Eğitim sürecini mümkün olduğunca kısa, keskin ve eğlenceli hale getirin.
 • Yavaşça ve dikkatli bir şekilde eğitime devam edin. Temel komutları ilk başta öğretin ve yenileri onların üzerlerine inşa edin.
 • Onu en iyi eğitebilecek kişi sizsiniz. Onunla aynı yerde yaşıyorsunuz ve onun saygısını da, sevgisini de  kazanacak olan sizsiniz.
 • Öğrettiniz komutları farklı yerlerde ve köpeğinizin dikkatini dağıtabilecek ortamlarda test etmeyi unutmayın.
 • Köpek eğitimini günlük programınız içerisine ekleyin ve eğitime düzenli olarak devam edin.
 • Köpeğinizi sadece yanlış bir şey yaparken yakalarsanız uyarın. Eğer bir şey yapar ve siz onu daha sonra uyarırsanız bu onun kafasının karışmasına neden olur. Kesinlikle köpeğinizin yapmış olduğu yanlış bir davranış için sonradan uyarmayın.
 • Köpeğiniz motive eden ve onu mutlu eden bir şeyler bulmaya çalışın. Bu sevdiği bir oyuncağı olabilir ya da sevdiği bir yiyecek olabilir.
 • Köpeğinizin doğal iç güdülerine ve dürtülerine göre hareket edin.

Otur Komutu

Otur komutu, köpeğinizi eğitmeye başlamak için en iyi ve faydalı komutlardan biridir. Köpeğinizi bu komutu büyük ihtimalle çok çabuk kavrayacağı için kolay bir komut sayılır.

Yat Komutu

Yat komutu köpeğinize öğretmeni gereken ikinci komuttur. İlk olarak otur komutunu köpeğinize öğrettikten sonra yat komutuna geçebilirsiniz. Yat komutu, köpeğinizin temel itaat eğitimi için en önemli bileşenlerden biridir.

Gel Komutu

Gel komutu, temel itaat eğitimi sırasında aslında bütün köpek eğitimi sürecinde köpeğinize öğretmeniz gereken en önemli komutlardan biridir. Köpeğinizin yaşı ne olursa olsun gel komutunu her köpeğin öğrenmesi gerekir. Çünkü bu şekilde köpeğinizi, onun anlayamayacağı tehlikelerden korumuş olursunuz.

Git Getir Komutu

Köpeğinizin al ve getir (gidip getirmesini) komutunu öğretmek gerçekten çok güzel bir harekettir. Ayrıca bu hareket köpeğinizle oynamanız için bir alternatif olmakla birlikte köpeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirmek için de mükemmel bir yoldur.

Bırak Komutu

Bırak komutu çoğu gün, günü kurtarıcı harika bir komuttur. Eğer bir yürüyüşteyseniz ve köpeğiniz bazı köpek dışkılarını ve çimleri yemeyi seviyorsa veya evde sehpanız üzerinden bir şey alıp kaçması durumunda o an onu yakaladığınızda kullanabileceğiniz mükemmel bir komuttur.

Temel İtaat Eğitimi

Davranış Bozuklukları

Yavru Köpek Eğitimi

Son Tweetler

 • Tayfun Pala

  10 aylık (15.04.2011 doğumlu) erkek golden retriever köpeğim var. Hiç eğitim almadı henüz. Ev Anadoluhisarında. Nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda cevabınızı bekliyorum.

  • Admin

   Sitede şuan pek fazla içerik yok ama zamanla bir çok faydalı bilgi ekleyeceğim. Takip etmenizi tavsiye ederim. Henüz yeni açtım siteyi o yüzden bu şekilde.
   Size yardım konusuna gelince şuan size söyleyebileceğim şey, köpeğinizi kendiniz eğitebilirsiniz ya da para karşılığında bir eğitmenden köpeğinizi eğitimesini isteyebilirsiniz. Tavsiyem önce kendiniz denemeniz yönünde. Çünkü kendiniz yapabileceğiniz bir şey için para ödemenize gerek yok bence. Yabancı kaynaklarda köpek eğitimi ile ilgili bir sürü faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz. Türkçe olarak ben şahsen uzman tv deki videoları izlemenizi tavsiye ederim. İlerleyen günlerdeki yazılarımda köpek eğitimi adım adım için neler yapmanız gerektiğiniz yazacağım. Yabancı kaynaklar için bilgi isterseniz size elimdeki kaynakları gönderebilirim.

 • Volkan Ünem

  Merhabalar benim 9 aylık alman kurdum var
  çok hareketli yolda sürekli zıplıyor koluma atlıyor dolaştırırken çok zahmet çekiyorum arada üzerimdekileri ısırıyor cekiştiriyor henüz hiç eğitim vermedim acaba nasıl sakinleştiririm teşekkürler

  • stohumcu

   Sitedeki diğer yazıları incele bir istersen.. Genel olarak köpeğinin istemediğin davranışlarından kurtulmak için temel itaat komutlarını öğretmeye başla derim… Yani eğitime başlamalısın ben ilerleyen zamanlarda bütün komutları ekleyeceğim. Eğer ben kendim yapamam diyorsan, etrafta bir çok eğitim merkezi var onları tercih edebilirsin ama önce kendin eğitmeyi denemelisin.

 • enes

  Kardeş çok sağol Otur ve Yat komutlarını okudum suanda 1 günde otur komutuna alıştırdım :D inş yat komutunada alıstıracagım diger komutlar eklenmemıs eklenırse cok iyi olur :)

  • Admin

   Enes elimden geldiğince eklemeye çalışıyorum. Senin için önce burada ki komutları ekleyeyim o zaman… Gelişmeleri haberdar etmeyi unutma. Bir de komutları unutmaması için sık sık tekrar et.

 • kaan

  köpek eğitimi konusunda yardımcı olabilirim hiç bi ücret talep etmeden seve seve can dostlarımızın sizi mutlu etmesi sizinde onları mutlu etmenizi isterim:)

 • ayberk

  Köpek eğitimiyle ilgili ,profesyonel eğitmenlerin kullandıkları ve nasıl eğittikleri hangi yollara başvurdukları konusunda ayrıntılı bir paylaşım yapabilirmisiniz?(ileri ve temel itaat için sadece)

 • Sibel

  yabancı kaynaklardan bahsettininiz rica etsem bana gönderebilirmisiniz.yavru goden retriever bir köpeğim var.

 • necmettin tolunay

  merhabalar,bizim çin aslanı (sharpei) cinsi 9 aylık bir köpeğimiz var yaklaşık 2.5 aydır bizimle geldiğinden bu yana evde bir ikinci köpeğimiz 13 yaşındaki kaniş terrier kırmas hayvanımızla birliktelikten yataklarımıza,koltuklara çiş yapıyor bunun için yardım istiyorum bilgilerinizi rica ediyorum.
  saygılarımla

 • Duman Estiren

  sa ben bır egıtmen adayı olarak soyluyorum temel ıtaat egıtımı otur yat tekrar otur takıp ve hayırdan olusur gel ayakta bekle falan fılan bunların ıcınde deıldır bılgınıze sunarım

  • Admin

   Allah aşkına gel komutunun içeriği yanlış mı bana onu söyle… Orası doğruysa köpeğine gel komutunu öğretmek isteyen adamın, o komutun ileri mi temel mi olması umrunda mıdır? Diğer mesajında bana laf salatası yapma demişsin, azcık düşün ya… Ve insan gibi yorum yaparsan sevinirim. Sonuçta eğitmen adayısın. Bilmişlik taslamakla bu işler yürümez…

 • Hüsnü

  Çok teşekkürler bir şey soracaktım ben köpek alıcam bu pazar hangi tasmay oyuncağı ve mamayı tavsiye edersiniz
  ???

 • Gözde

  Selam arkadaşlar.Geçen gün yolda bir köpek bulduk ağlıyordu.Anladığım kadarıyla sahibi tarafından sokağa bırakılmış.Köpek golden cinsi cinsiyeti erkek ama yaşını tam olarak bilmiyorum.Diğer köpeğimiz buluttan(2 yaşında) genç gibi duruyor.Neyse asıl konumuz köpeği besleyenler köpeğe eğitim vermemiş ve köpeği ev yemeğine alıştırmamışlar.Ben şuanda köpeğe eğitim vermeye çalışıyorum.Pati ver komutunu iyice kavradı.Ayrıca köpeğin toplara karşı çok büyük ilgisi var topunu alınca ya da başkasında top görünce ağlamaya başlıyor.Köpeğin eğitimi için bana bilgi verirseniz sevinirim.

Bize Ulaşın

Şuan burada değiliz ama bize mail gönderirseniz size en kısa zamanda dönüş yapmaya çalışırız.