Köpek Bakımı

Köpeğinizin sağlık problemi olup olmadığını, varsa nasıl tedavi edeceğinizi ve bu hastalıkların hangileri için veterinere gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz?
Köpeğimizin bakımı tamamen bizim sorumluluğumuz altındadır. Köpek bakımı, köpeğimizi ilk eve getirdiğimiz andan itibaren başlar. Ancak köpek bakımı hepimizin uzman olduğu bir konu değil, en azından ben ilk yavru köpeğimi aldığımda hiç bir bilgim yoktu.

Yılların vermiş olduğu deneyim ile köpek bakımı hakkında yaptığım araştırmalar ve karşılaştığım problemler ile çok fazla tecrübe edindim. Köpek bakımı ile ilgili genel kuralları  gözlemlerime dayanarak aşağıda özetledim..

İşte bunlar benim köpeğim için izlediğim köpek bakımı aşamaları…

 • Günlük olarak köpeğimin sağlığını gözlemlemek
 • Köpek hastalıklarının belirtilerini araştırıp öğrenmek
 • Hastalık ortaya çıktığında ondan tamamen kurtulmak yani köpeğinizin tedavi olduğundan emin olmak
 • Hangi hastalıklarda veterinere başvurmanız gerektiğini bilmek

Bu izlediğim köpek bakımı aşamaları benim gözümde iyi bir köpek sahibinin olmak için yapılması gerekenlerdir. Bunları yaptığınızda köpeğiniz mutlu, acısız bir şekilde yaşamaya devam eder.

köpek-sahibi

Köpek Bakımı Programı – Köpeğinizin Sağlığını Kontrol Altında Tutmak İçin Her Gün Yapılması Gerekenler

Sorumlu Köpek Sahibi – Temel Kurallar

Köpek bakımı için ilk adım, köpeğinizin ev ortamında rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktır. Böyle bir ortamı köpeğinize sağlamanız için ona sıcak, kuru ve rahat bir yatak, taze su ve oynayabileceği birkaç oyuncak gerekir. Ayrıca önemli bir nokta daha var; köpeğinize evin içinde rahatlayabileceği, güvende hissedebileceği, ondan başka kimsenin giremeyeceği bir yer ayırmanız gerekir.

Başka önemli bir nokta ise evinizin yavru köpeğiniz için mükemmel bir şekilde ayarlanmış olmasıdır. Kastettiğim şey, evin içinde köpeğinize zarar verecek ve onu rahatsız edecek her şeyden kurtulmalısınız.

Köpeklerde Beslenme – Yavru Köpeğinizi Neyle Beslemelisiniz?

Köpeğinizin iyi beslenmesi, onun sağlıklı, uzun ömürlü, refah bir şekilde yaşamasında en önemli etkenlerdendir. Ona verdiğiniz besinler, yavru köpeğinizin yaşamının her açıdan etkiler. Peki köpeğinizi nasıl sağlıklı bir şekilde besleyeceğiz? Köpek besinleri daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz. – En iyi köpek maması hangisidir?

Köpek Yıkama ve Tımarlama

Düzenli yıkama ve tam anlamıyla tımar (tarama) işlemi, köpek sağlığı için çok önemlidir. Köpeğinizi özel ilaçlı sabunlarla yıkamanız köpeğiniz için oldukça yararlıdır. Ayrıca bu tarz özel sabunlar köpeğinizi bitlerden, pirelerden korumanın yanında köpeğinizin tüylerinin güzel görünmesini de sağlar.

Köpeğinizin birkaç günde bir taranması (tımarlanması), onun sağlığı açısından çok önemlidir. Bu tarama işlemi köpeğinizin derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve dolayısıyla köpeğinizi egzema tarzı deri problemlerinden korumuş olur. Ayrıca tabi ki tarama, köpeğinizin tüylerinin karışmasını da engellediği için köpeğinizin güzel ve sevimli olmasına yardımcı olur.

Köpeğinizin Muayeneleri – Köpeğini Düzenli Olarak Kontrol Edin

Birkaç günde bir köpeğimi baştan sona, dikkatli bir şekilde kontrol ederim. Bunu ellerinizle derisinde bir problem arayarak yapabilirsiniz. Tabi ki köpeğiniz bu sırada ona masaj yaptığınızı zannedecek.

İşte köpeğinizi kendiniz muayene etmeniz için bilmeniz gerekenler

 • Köpeğinizin vücudundaki bütün kesikleri, topakları, kızarmış noktaları kontrol edin. Bu tarz problemlerle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
 • Elinizi köpeğinizin vücudunda gezdirirken, köpeğinizin verdiği tepkileri dikkatli bir şekilde takip edin. Eğer köpeğinizin canın acıyorsa bu dikkat edilmesi gereken bir şeyler olduğu anlamına gelir.
 • Düzenli olarak köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini kontrol edin.Özellikle  diş eti problemlerine daha ciddi bir şekilde dikkat edin.
 •  Köpeğinizin patilerini ve tırnaklarını düzenli olarak kontrol edin. Patisine batacak herhangi bir şey köpeğinizi ciddi bir şekilde rahatsız edecektir.
 • Kulak kontrolü de çok önemlidir. Köpeğinizin kulaklarını nemlenme ya da iltihaplanmadan korumak için düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Bu kontroller esnasında ya da başka bir zaman köpeğinizin hareketlerindeki bir değişikliklere dikkat edin. Köpeğiniz sizinle konuşamayacağı için sorunlarını size anlatamaz hatta bazen köpekler bu sıkıntılarını saklamak isterler.  Bu yüzden köpeğinizin davranışlarını yakından takip edin.
 • Köpeğinizi düzenli bir şekilde kontrol etmek, sağlık sorununu daha ilerlemeden tedavi edebilmeniz sağlar. Bu da köpeğinizin boşu boşuna acı çekmesini engeller.
 • Bu düzenli kontroller sırasında köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği ilaçlar olup olmadığını da anlamış olursunuz.
Köpeklerde Egzersiz

Egzersiz köpek sağlığı için kesinlikle çok önemli bir unsurdur. Egzersiz yapmak, köpekler için eğlencenin yanında, enerjilerini atmaları için mükemmel bir yoldur. Ayrıca köpeğinizi fit tutup, obeziteden korur. Obezite köpekler için çok acı verici ve ölümcül bir hastalık olabilir. Obezite köpeklerde eklem iltihabına, kalp krizine ve diabete neden olabilir.

Egzersiz olarak köpeğinizle yürüyüşe çıkabilirsiniz, top oynayabilirsiniz ve aklınıza gelebilecek eğlenceli her şeyi yapabilirsiniz. Egzersiz yapmanın bir sınırlaması yoktur. Ben genelde köpeğimle yalaka getir diye adlandırdığım oyunu oynarım. Her hangi bir şeyi uzağa fırlatırım o da bana geri getirir ve bunu yaparken bende o da çok eğleniyoruz. Özellikle denize gittiğimizde terliğimi suya fırlatırım o da yüzerek gider getirir.

Köpek Eğitimi

Köpek bakımı ile eğitiminin ne alakası var diyebilirsiniz. Bunun birçok cevabı var aslında… Eğitilmiş bir köpek, eğitilmemiş bir köpeğe göre daha güvendedir. Eğitilmiş bir köpek aile ile birlikte daha fazla aktiviteye katılabilir. Bu da onun sağlığı açısından iyi bir şeydir.

Köpekler İçin İlk Yardım – İlk Yardım Hayat Kurtarır.

Tamam köpek hastalıklarının belirtilerini biliyorsunuz. Peki köpeğiniz gerçekten bu hastalıklardan birine yakalanır ya da yaralanırsa ne yapacağınızı biliyor musunuz? Mesela çok sık rastlanan göz iltihaplanması ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmanız için evdeki imkanlarla ne yapabilirsiniz yani ilk yardım olarak neler yapabilirsiniz bunları öğrenmeniz gerekir. Bu sitede bir çok köpek hastalığı ile ilgili tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

İlk yardım olarak siz elinizden geleni yapmalısınız ve daha sonra köpeğinizi bir veterinere göstermelisiniz.

köpek bakımı

Veterinere Danışmanız Gereken Köpek Sağlık Problemleri

Kendimize dürüst olmalıyız. Biz bütün köpek sağlık problemleri ile başa çıkamayız bazı hastalıklar için profesyonel yardım almak gerekir. İşte burada veteriner devreye giriyor. Veteriner köpeğinizin sağlığı için hayati bir önem taşır. Bu yüzden veteriner seçiminize önem vermenizi tavsiye ederim.

Veterinere danışmamız gereken durumlar

Köpek Aşıları

Köpek aşıları, köpeğinizi kanlı ishal, kuduz, hepatit gibi hastalıklardan korunmasını sağlar. Yaşadığınız bölgedeki saygın bir veterinerden bu hastalıklara karşı paha biçilemez tavsiyeler alabilirsiniz.

Benim veterinerim bana 1 yaşına kadar bütün aşıları yaptırmam gerektiğini ve daha sonra 3 yılda bir yenilememi söyledi. Bazı veterinerler yıllık olarak tavsiye ediyor. Ancak siz yinede kendi veterinerinize danışın…

Köpeklerde Kısırlaştırma

Lütfen köpeğinizi kısırlaştırınız. Köpek kısırlaştırma, köpeğinizi karşısına çıkabilecek bir çok sağlık probleminden korur.

Pire Kontrolü

Pirelenme, köpek sahiplerinin karşılaşabileceği en büyük sorunlardan biridir. Bu yüzden bu zararlı parazitlerden korunmak için veterinerinize kesinlikle danışmanız ve onlara güvenmeniz gerekir. Veterineriniz size pirelenmeyi önlemeniz için uygun bir program verecektir. Eğer sizde bu programa bağlı kalırsanız korkmanız gereken bir şey kalmaz.

Ayrıca pirelenme sadece köpeğiniz açısından tehlikeli değil, sizin ve evdeki herkes içinde tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden bu konuya dikkat edin.

Yıllık Muayene

Köpek bakımı için köpeğinizi yıllık olarak muayene ettirmeniz gerekir. Veterinerinizin bir çok test yapıp, köpeğinizin sağlık problemi olup olmadığını incelemesi gerekir. Ayrıca veterinerin, köpeğinizin ırkına özel hastalık işaretlerini incelemesi gerekir.

Acil Durum!

Eğer köpeğiniz talihsiz bir şekilde herhangi ciddi bir hastalığa yakalanır ya da yaralanırsa veterinerinize güvenmeniz gerekir. Bu yüzden veteriner seçerken, veterinerin uzun saatler açık olmasına ve ameliyat yapabilmesine dikkat ediniz. Sürekli aynı veterinere götürmeniz köpeğiniz açısından iyi olacaktır. Çünkü, hem veteriner köpeğinizi tanıyacak hem de köpeğiniz veterineri tanıyacak… Bu da veterinerinizin daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar.

Temel İtaat Eğitimi

Davranış Bozuklukları

Yavru Köpek Eğitimi

Son Tweetler

 • ceyda&tarçın

  merhaba
  benim genç bir golden retriever’ım var.onu yeni aldık.arkadaşımın da köpeği var ama o köpeğini yıkarken bebek şampuanlarıyla yıkıyor. aceba bende öyle yıkasam bi sorun olurmu yoksa köpekler için olan şampuanlardan mı almalıyım
  teşekkürler.(bu arada siteniz çok güzel olmuş arkadaşlarıma tavsiye edicem)

 • http://asd.com No Name

  Guzel yazi, elinize saglik

 • Hande

  Harika bir site. Emeklerinize ellerinize sağlık. Çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı sadece sitenizden yararlanıyorum oğlum için.

 • Erkan

  Köpeğimizin sağ azığ tarafında şişlik var neden acaba…Köpeğim 5 aylıktır.

  • admin

   Bunun sebebini bilemiyorum bir sürü sebebi olabilir. Veteriner hekime başvurmanızda fayda var.

 • Aslı

  Köpeklerin kedi mamasını çok sevdiğini duymuştum. Köpeğime ödül maması olarak kedi maması verebilir miyim?

  • admin

   Köpeğinize ödül maması olarak köpekler için olan ödül mamalarından vermenizi tavsiye ederim.

 • Asya

  Uzun zamandır köpek almayı düşünüyordum 2 gün önce 60 günlük bir amerikan cocker buldum.sormak istediğim hemşireyim ve gece nöbetlerim var köpek küçük olduğu için aksamları tek kalması sıkıntılı olur mu?evde oldugum zamanlarda cok güzel bakacagıma eminim fakat tek sıkıntım gece nöbetlerinin olması

  • admin

   Merhabalar, tek kalması sıkıntı olmaz. Şöyle ki gece zaten köpeğiniz uyuyacak hatta siz gündüz ve gitmeden önce ilgilendiğiniz zaman yorulacak ve gece pek hali kalacağını sanmıyorum. Bu nedenle de sorun olacağını düşünmüyorum tabi köpeğinizin kalacağı ortamda da yıkıp dökebileceği, üstüne devireceği kendine zarar verebileceği herşeyi ortadan kaldırdıktan sonra.

 • Gamze

  Merhaba samoyed cinsi köpeğim doğum yaptı yeni doğmuş yavrular için yere bir battaniye serdim ve aşamayacakları minik engeller koydum düzenli olarak köpeğimi onların yanına götürerek besliyorum yapmam gereken başka neler var lütfen yardımcı olur musunuz

  • admin

   Yeni yavrular için yapmanız gereken en önemli şey annelerini yanından ayırmamanız ve yavruların ortamını sıcak tutmanız.

 • http://menekse-birben@hotmail.com yüksel aykaç

  BİR KÖPEĞİM VAR HENÜZ 6 VEYA7 AYLIK GÖZÜNDE PROBLEM VAR VİDEOYA ÇEKTİM GÖZÜNÜ PERDE İNMİŞ DEDİLER BİR MERHEM ÖNERDİ VETERİNERLER KULLANDIM PEK FAYDASI OLMADI YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ÇOK ÜZÜCÜ BİR ŞEKİLDE HAYVANIN GÖZÜ HATAYDA FAKÜLTEYE GETİR BAKALIM DEDİLER AMA PARASAL DURUM YÜZÜNDEN GÖTÜREMEDİM LÜTFEN YARDIMCI OLUNNN….

  • admin

   İnanın köpeğinizin durumu için çok üzüldüm, ama ne yazık ki veteriner olmadığımız için bu konuda yardımımız dokunmayacak, size önerebileceğim eğer istanbuldaysanız üniversitelerin hayvan hastaneleri var veya üniversite dışında da hayvan hastahaneleri var oralara götürseniz soruna çözüm bulabilirler sanırım. İstanbul üniversitesinin de hayvan hastanesi var buraya linkini koyuyorum isterseniz bir bakın ayrıca google’da da hayvan hastaneleri diye bakarsanız yardım edilebilecek yerler bulabilirsiniz. Umarım köpeğiniz en kısa zaman da iyileşir. İstanbul Üniversitesi Hayvan Hastanesi

 • elif karakoç

  merhaba 6 aylık evliyim eşim ve ben sabah 8:30 da evden çıkıp akşam 7:30 da geliyoruz yavru bir french buldog istiyorum ben hayvanları çok seven biriyim eşimin daha önce hiç köpeği olmadığı için ne kadar sevse bile durumdan dolayı tedirgin oluyor beni düşündüren tek şey köpek mutsuz olur mu anca akşamları gece yarısına kadar ve sabah çıkmadan önce onunla ilgilenebiliriz bu ona yeter mi ? lütfen yardım edin doğru bilgiye nerden ulaşabilirim bilmiyorum

  • admin

   Merhabalar, köpeğiniz mutsuz olabilir çünkü yalnız kalması onu etkileyecektir ama bu her zaman böyle olmamaktadır. Köpekten köpeğe farklılık gösterebiliyor. Kimi köpekler yalnız kalınca havlıyor kimisi ise ses çıkarmıyor. Aslında köpeğinizin evde tek bir odaya kapatmaz iseniz evinizde dolaşabileceği bir bölümde bırakırsanız köpeğiniz için daha iyi olur. Bunun yanında ödül mamalarını da etrafa oyun olsun diye saklayabilirsiniz. Siz gelene kadar belki onları bulabilir onun için de bu oyun olabilir. Bunlarla birlikte bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz diye düşünüyorum.

 • anonim

  Merhaba. Ben yavru golden sahibi olmak istiyorum. Fakat tedirgin olduğum bazı konular var . Öncelikle okulum olduğu için sabah 06.20 ile 2 arası evde olamayacağım. Bir de golden köpek türünü fazlasıyla seviyorum fakat ne yazık ki birazda korkuyorum onunla korkumu geçirmek ve bir bağ kurmak istiyorum. Bir de eğitimini yapamayıp ona yanlışlıkla bir zarar gelmesinden çok korkuyorum. Sizce köpek almam bir soruna yol acar mı ? Çok istiyorum lütfen iyi birşeyler söyleyin :/ şimdiden teşekkürler.

  • admin

   Köpek almak bir soruna yol açmaz normalde beslemek isteyen kişiler için, yalnız siz sorun olacağını düşünüyorsanız zaten almayın. Eğitimlerini yaparsınız o konuda tedirgin olmayın. Sitemizde bunun için bilgileri açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

 • anonim

  Bir de evim köpeğin gezebilmesi için yeterli alana sahip değil bu sorun yaratır mi

  • admin

   Yani evde köpeğiniz çok koşturamayacak zaten biraz dolaşacak o odadan diğer odaya gibi, siz köpeğinizi dışarda gezdirirseniz zaten bu çok da sorun yaratmaz.

 • anonim

  Ben aşıları tamamlandıktan sonra her gün gezdiririm o hiç sorun değil . Evde tek kalması sorun olur mu birde en önemlisi benim annem verem atlattı köpeğin aşıları tam olunca bir sorun olur mu bu çok önemli benim için

 • http://evdekopekegitimi.org/kopek-bakimi/ sena

  iyi günler . eşimin arkadaşı birkaç hafta içinde bize bir yavru golden retriever köpek verecek. ben ve eşim sabah 08.30 da işe gidiyoruz ve 16:45 gibi eve geliyoruz. bazı günler ben 19:30 gibi geliyorum o günler eşimde 18:00 gibi eve geliyor. bu süre zarfında köpek evde yalnız kalacak ve ben köpeği evde değil terasta besleyeceğim. köpeğin terasta yalnız kalması sorun olur mu ve yemek işini nasıl halledebilirim? sabah çıkmadan önce karnını doyurup öğle yemeğini nasıl halledebilirim. akşamı da gelince veririm. lütfen yardımcı olur musunuz?

  • admin

   İyi günler, teras katınız açık olacak mı öncelikle burası önemli çünkü yavru köpeğiniz terasta hastalanabilir eğer açıksa. İkincisi terasınız açıksa ve köpeğiniz de yavru zaten, kuşlar köpeğinize saldırabilir, özellikle kargaların böyle yaptığına şahit oldum. Yemek işi de otomatik köpek mama makineleri var biraz pahalı olabiliyorlar ama bu güzel bir çare, ama bunu almadan da yapabilirsiniz, etrafınızda tanıdığınız güvenebileceğiniz varsa o eve gelip mamasını verebilir aslında.

 • özlem

  Merhaba. bir köpek sahibi olmak istiyorum . Çok sevdiğim halde korkuyorum . Ama buna rağmen bakabilceğimi düşünüyorum . Odam da bakmam sorun olur mu. Golden cinsi hakkında araştırma yaptım sakin sevecen olduğu kanıtın da birçok yazı. Tek korkum ısırmaları. Siz ne önerirsiniz ?

  • admin

   Merhabalar, köpek sahibi olmak istemeniz çok güzel, bunda korkulacak bir yer yok, korktuğunuz kısım ısırmaları ise, emin olun aldığınız yavrunun dişi bile olmayacak doğru düzgün, yavrular da dişleri kaşındığından sürekli elinize ısırmaya çalışacak , yalnız bu ısırma kötü amaçlı değil hatta ısırma bile değil, ben de ilk köpekle tanıştığım zaman elimi kapmasından korkuyordum. Bir gün bıraktım elimi, ısırdı ama dişini kaşımak için oyun oynuyordu ve o an anladım ki ısırmayı bile beceremiyor, o günden sonra ben elimi köpeğin ağzına koyuyordum hoşuma gidiyordu oynaması, tabi bunu sakın yapmayın nedeni ise büyüdüğünde de sürekli elinizi ağzına koymanızı isteyecek sakın alıştırmayın yani. Zaten biraz vakit geçirdikten sonra siz bile nasıl yakınlaştığınızın farkına bile varamayacaksınız, yeri gelecek ağzına yutacağı şeyler alacak evden ve siz gördüğünüzde gidip ağzını zorla açıp elinizle ağzından alacaksınız, çünkü köpeğiniz ailenin bir bireyi gibi sizinle birlikte büyüyecek ve zarar görmemesi için herşeyi yapıyor olacaksınız. Golden da güzel bir seçim.

 • gizem

  merhabalar ben beagle cinsi yavru almak istiyorum. fakat çok duygusalım onunla ilgilenirken ona bişey olmasından yada bi sıkıntısı olduğunda yardımcı olamamaktan korkuyorum. üstelik yavruluğu atlatana kadar evde biraz büyüdükten sonrada depoda yuva koyup orda bakmayı düşünüyorum kendi evi olduktan sonra geceleri sorun çıkarırmı bilemedim. ben çalışıyorum fakat annem evdee mama sıkıntısı olmıycak ve boş zamanlarımı ona ayırıcam. yani korkulduğu kadar büyük bi sorumlulukmu ailem bakamayacağımızı düşünüyor özellikle evin içinde. bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim…..

  • admin

   Merhabalar, depoda bakma fikrine sıcak bakamadım ne yazık ki, bu depo karanlık bir yer muhtemelen, bina altında bir yer sanırım ? ailenizde bakamayacağınızı düşünüyorsa bence biraz daha erteleyin. Çünkü köpek sahiplenmek, büyük bir sorumluluk gerektirir. Maddi, manevi olarak büyük yüktür. Aşıları, mamaları maddiyat gerektirir. Köpeğinizle iyi bir şekilde ilgilenmeniz de onun gelişimi açısından çok önemlidir.

 • anonuuiidum

  Kopek hastalik bulastirirmi verem atlatmis birine

  • admin

   Ne yazık ki bu konuda benimde bir bilgim yok, veterinerinize veya bir doktora danışabilirsiniz.

 • dilo

  Mrb 7.5 aylık bir erkek husky var sahibi dışarı saldığı için ben aldim sakin bir hayvan ancak disardan eve girerken veya evden dışarı çıkarken gitmk istemiyor yatıp kalıyor kucaklayıp götüyorum bu korkusunu nasıl yenebilirim..

  • admin

   Merhaba, diğer sahibi şiddet mi uyguluyordu evde acaba o yüzden mi korkuyor, siz onunla oyun oynayın bir oyuna alıştırın ve birlikte o oyunu oynarken içeri sokmaya çalışın, bu bir oyuncak yardımı ile de olabilir, ayrıca sevdiği bir yemek var ise onun ile de sokmaya çalışın, eve girerse ödül maması kapacağını hissettirip eve girmesini sağlayın.

 • ayşe

  merhaba. pug cinsi bir köpek almayı düsünüyorum. fakat okulagidiyorum öglen 12de çıkıp akşam 06:20 de geliyorum birsorun olurmu

  • boby :D ı love you and ben

   ben sana söyleyeyim komsumuzun bir goldeni var gelen geçene havlıyor ama cok arkadas canlısıdırlar goldenlar havlar cunku sevilmek ister kopek insanın enyi dostudur

 • Aycan Uncu

  Merhaba 8 aylık bir goldenım var karın bölgesinde iltihaplı kızarıklıklar var bunun nedeni nedir acaba bir de ne yapmam gerekir iyileşmesi için

  • admin

   Merhabalar, ne yazık ki bunun için veterinerinize başvurmanız gerekmektedir. Sağlık problemlerinde şuan pek yardımcı olamayacağım.

 • ayşe

  Apartmanda yasiyorum birkac hafta icerisinde golden cinsi kopek alacagim bir sorun olurmu acaba cok havlar mi

 • boby :D ı love you and ben

  admin bnm bir kopegım bıde yavru kedm var kopegm le ufak olmayan kene sorunları yasıyoruz napcaz

Bize Ulaşın

Şuan burada değiliz ama bize mail gönderirseniz size en kısa zamanda dönüş yapmaya çalışırız.